Skuteczność Zabiegu Chiropraktycznego.
 
Robert Czaban


 

Kilka zdań tytułem wstępu:

Jestem Bioenergoterapeutą i od zeszłego roku wykonuję zabiegi chiropraktyczne. Od samego początku, tzn., kiedy zobaczyłem prezentację Tadeusz Klocha, na Stowarzyszeniu Bioterapeutów, metoda McTC zafascynowała mnie. Jestem zwolennikiem miękkich, bezbolesnych technik terapeutycznych.

Po kilku próbach wykonania zabiegu (jeszcze nie byłem absolwentem żadnego modułu, zabiegi wykonałem na zasadzie podpatrzenia), zauważyłem prawidłowość, dzięki której miałem pewność, że jest to metoda, którą chce się posługiwać. Pierwszym przypadkiem, była bliska mi osoba, która miała podwójną skoliozę z rotacją i bardzo silne dolegliwości bólowe. Podczas pierwszego sprawdzenia, okazało się, że ma ok. 2,5 cm różne długości kończyn i zrotowane talerze miednicy. Po jednym zabiegu różnica długości spadła do ok. 0,5 cm, rotacja jeszcze "powracała", ale w mniejszym stopniu, natomiast dolegliwości bólowe były zdecydowanie mniejsze( niestety). Niestety, dlatego, że Pacjent bez bólu najczęściej mniej pracuje, albo uznaje, że został wyleczony? Między innymi to, że tak znaczące zmiany zachodzą w tak krótkim czasie, po tak delikatnym działaniu, spowodowało, że poszedłem na kurs.

W trakcie poznawania technik McTC, zacząłem zauważać pewną zależność. Jeśli wykonywałem zabieg Chiropraktyczny przed zabiegiem Bioenergoterapeutycznym, Pacjent był" otwarty", tzn. rozluźniały się napięcia i wchodziłem z Pacjentem w mocniejszy kontakt, niż gdy zabiegi wykonywałem odwrotnie.

Drugą zauważalną zależnością jest to, że po pełnym zabiegu, bardzo często Pacjent ma tzw. zespół przesilenia już w gabinecie, podczas zabiegu. Bardzo często zdarza się, że po zabiegu Pacjent twierdzi, że czuje się bardzo dobrze, ale dochodzi do zasłabnięcia, lub ma trudności z przemieszczaniem się? Mam zamiar zająć się tymi zależnościami bliżej.

Prace nad powyższymi zachowaniami zacząłem od:" Analizy Skuteczności Zabiegu Chiropraktycznego", którą dzisiaj chciałbym Państwu przedstawić. Do dnia dzisiejszego, w moim badaniu ( oczywiście za wiedzą i zgodą) wzięło udział 20 osób, na których wykonałem łącznie 139 zabiegów+ wiele niesklasyfikowanych zabiegów profilaktycznych (Pacjenci bez zaburzeń).

Pacjent / płeć / wiek / inneilość zabiegów / po którym zabiegu ustąpiła dolegliwość
SODMICH/M/28/piłkarz2/1
CZAMAR/K/573/2
MENMAR/K/321/1
OCHMAR/K/354/3
OCHKAS/K/52/1
OCHMIC/M/52/1
SMEALE/K/373/1
KWAANN/K/27/depresja1/
KRZRAF/M/29/depresja3/
KOTANN/K/343/1
ZEWKAT/K/222/1
WPRPRZ/M/181/1
NIESTA/K/675/1
METPAT/K/621/
CZAASI/K/3520/2
CZAADR/K/1122/1
CZAPA/K/725/1
CZACYP/M/321/1
ZEWMAR/M/291/1
ZEWMIC/M/293/1

Spośród osób biorących udział w badaniu, stworzyłem grupy:

Wyniki badań:

Na grupie 20 osób, zauważyłem, że:

Wynika z tego, że najliczniejszą grupę (70%) stanowią osoby, które zauważyły u siebie ustąpienie dolegliwości, z którą zgłosiły się do Chiropraktyka, po pierwszym zabiegu. Drugą dużą grupę( 15 %) stanowią osoby, które są w trakcie zabiegów, zrezygnowały, nie zauważyły poprawy, lub inne (należy zaznaczyć, że do tej grupy zaliczyłem osoby ze zdiagnozowaną depresją, które są leczone przez specjalistów MA, powyżej sześciu miesięcy oraz dziewczynkę, która była leczona przez 6 miesięcy, w szpitalu, bez konkretnego rozpoznania choroby i u której zabieg Chiropraktyczny wykonuje wspomagająco). Daje to przypuszczenie, że wielu osobom można pomóc, wykonując tylko jeden pełny zabieg!

Z grupy I, 6 osób zdecydowało się kontynuować zabiegi powyżej 3, stanowi to 43 % grupy I. Można rozumieć to jako chęć podtrzymania osiągniętego stanu, chęć odczucia ponownie przyjemnego stanu relaksu i rozluźnienia po zabiegu, lub też reakcje na pojawienie się dolegliwości w innych miejscach, lub innego rodzaju. Niesklasyfikowana na razie jest grupa osób, które korzystają z moich usług profilaktycznie, np. 1 raz w miesiącu( zbyt krótki okres trwania próby), a mam takiego Pacjenta, który ma 70 lat, a zakłada, że będzie żył min. 130 lat i chętnie korzysta z moich usług! Ciekawym spostrzeżeniem jest fakt, że nawet osoby, które nic nie czuły podczas zabiegu, poza relaksem, wyciszeniem i spokojem,( wtedy przestaje im się spieszyć), po zabiegu maja problemy z równowagą, poruszaniem się i maja dreszcze, co można rozumieć jako wpływ zabiegu na ich organizm. Mam nadzieję, że ten zarys pracy, którą Państwu przedstawiłem, jest interesujący i już niebawem będę mógł zaprezentować Państwu więcej informacji, relacji, zależności, które zachodzą po zabiegu Chiropraktycznym.

Oto kilka cytatów, moich Pacjentów, które zrobiły na mnie wrażenie:

W moim domu dzieci mają zabiegi w nagrodę, jako wyróżnienie (tak to traktują)...

Warszawa 2005